Kaip nuimti derlių ?
Likus 15-20 dienų iki naujo derliaus sandėliavimo, patalpos vidus išbaltinamas kalkių skiediniu ir vario sulfato (mėlynojo akmenėlio) mišiniu: 10 l vandens imama 1,5-2 kg negesintų arba 2,5-3 kg šviežiai gesintų kalkių ir 100-200 g vario sulfato. Išbaltinta patalpa vėdinama sudarant skersvėjį.
Vaisiams skinti reikalingos sodo kopėčios, suoliukai ir pan. Į medžius laipioti nepatartina, nes žalojama vaismedžių žievė, laužomos šakos. Kibirai, ar pintinės kabinamos kabliais ant šakų ar prie kopėčių, stengiantis kuo mažiau pažeisti nuskintus vaisius.
Skinama giedru oru, rasai nukritus. Įkaitę, taip pat šlapi nuo lietaus ar rasos vaisiai sandėlyje blogai laikosi, greitai pradeda pūti. Negalima skinti rytais po šalnos, nes ant jų lieka tamsios pirštų dėmės. Dėti į krepšį vaisius reikia labai atsargiai, nes ir truputį sužeisti jie pradeda greitai pūti.
Paprastai skinama abiem rankomis. Vaisius apimamas plaštaka taip, kad pirštų galai jo neliestų, o smilius remtųsi į kotelio ir vaisinės šakutės suaugimo vietą. Po to vaisius pakeliamas, pasukamas į šoną, o smiliumi truputį paspaudus atsiskiriamas nuo šakos. Kiekviena veislė skinama atskirai ir tik su sveikais koteliais. Be kotelių, laikomi vaisiai greitai genda.
Nuo aukštų vaismedžių skinama, pradedant nuo apatinių šakų, arba sektoriais (per visą aukštį). Skinant patartina rūšiuoti pagal kokybę ir dydį.
Dėžės. Vaisiai laikomi įvairiose dėžėse. Svarbu, kad jos būtų švarios, tvirtos, patogios, geriau vienodo dydžio. Didesnėse dėžėse (20-25 kg talpos) laikomi obuoliai, kriaušėms geriau tinka mažesnės (15-18 kg). Vaisiams tinka ir mažesnės (8-10 kg talpos) daržovėms skiriamos dėžės, į kurias jie dedami. viena ar dviem eilėmis. Dėžių lentelės turi būti lygios ir ne drėgnesnės kaip 20%. Dėžes rekomenduotina dezinfekuoti formalino tirpalu, o kai jo nėra, karštu vandeniu arba garais.
Kada nuimti derlių ?
Skynimas. Laikymui vaisiai turi būti skinami gerai išsivystę, sulaukę skynimo brandos. Per anksti nuskinti vaisiai būna rūgštesni, pilnai nesukaupę vitaminų ir kitų medžiagų. Tokie vaisiai laikymui netinka, nes greitai vysta, paruduoja odelė ir jų prekinė vertė gerokai sumažėja. Laukti, kol rudeninių veislių vaisiai visiškai subręsta taip pat nepatartina, nes jie trumpiau laikosi, greičiau pernoksta. Negalima uždelsti ir žieminių veislių vaisių skynimo: rudens vėjai gali nukrėsti didesnę derliaus dalį, pakenkti ankstyvosios šalnos. Pašalę ir nukritę vaisiai prastai laikosi ir greitai pūva.
Laikymui parinktų veislių vaisių skynimo branda nustatoma iš būdingo veislei dydžio, spalvos, minkštimo konsistencijos, sėklų rudumo ir iš to, kaip lengvai atsiskiria nuo vaisinės šakelės. Ryškesnės spalvos vaisiai užauga ant jaunų bei žemaūgių vaismedžių. Gausiai azoto trąšomis tręšiamų vaismedžių vaisiai būna blankesni, neryški jų skynimo branda, ypač kai tankūs, neapšviesti vainikai. Tokiuose soduose vaisiai skinami per kelis kartus. Pirmiausiai skinami suaugę, ryškesnės spalvos ir dideli vaisiai, o mažesni ir žali dar paliekami.
Lietuvoje rudeninių veislių vaisiai skinami nuo rugpjūčio 23 iki rugsėjo 9 d., žieminiu veislių – vidutiniškai nuo rugsėjo 13 iki spalio 12 d. Tai priklauso nuo to, kokia buvo vasara.
Derliaus laikymo sąlygos
Vaisiams laikyti tinka 30-60 cm storio polietileninė plėvelė. Dėžės išklojamos plėvelės lapais, kad jie nukartų per kraštus, o kai prikraunama vaisių, kraštai užlenkiami, paliekant mažą tarpelį. Taip sudėti vaisiai lėčiau noksta ir ilgiau laikosi. Tikslinga vaisius laikyti ir nedideliuose (1,5-2 kg) uždaruose plėvelės maišeliuose. Vytėnų bandymų stoties ir kitų autorių tyrimų duomenys rodo, kad maišeliuose obuoliai laikosi daug geriau negu palaidi. Plėvelė gali būti ir storesnė – 80-100 mmm. Kad vaisiai neuždustų, maišeliai keliose vietose praduriami yla ar storesne adata.
Laikymo sąlygos. Nuskintus vaisius, o ypač kai šiltas ruduo, reikia nedelsiant dėti į vėsų rūsį. Vienai parai lauke palikti obuoliai, kai oro temperatūra, dieną esti 20°C, o rūsyje 0° temperatūroje laikosi 10 parų trumpiau. Todėl nuskintus vaisius reikia tuoj pat statyti į pavėsį ir pridengti. Vaisių negalima laikyti vienoje patalpoje su daržovėmis, nes jie įgauna nemalonų prieskonį, be to, trumpiau laikosi. Jei galima, nepatartina žieminių obuolių laikyti su rudeniniais, nes pastarieji greičiau noksta ir išsiskiria daug etileno dujų. Nuo to žieminiai obuoliai greičiau bręsta ir trumpiau laikosi. Daugumos veislių vaisiai geriausiai laikosi, kai pastoviai esti apie 0°C temperatūra. Rūsyje ar sandėlyje svarbu palaikyti ir optimalią santykinę oro drėgmę- apie 90-95%. Sausu oru grindys palaistomos ar išpurškiamos vandeniu. Per drėgname rūsyje veisiasi pelėsiai, nuo kurių vaisiai įgauna nemalonų prieskonį. Drėgmei sumažinti naudojamos degtos kalkės. Nevėdinamame rūsyje vaisiai greičiau sunoksta, pradeda pūti ir sirgti fiziologinėmis ligomis. Kad to neatsitiktų, patalpas reikia vėdinti, o ypač per pirmuosius du laikymo mėnesius.
Tikrinimas ir realizavimas. Laikomi vaisiai tikrinami vizualiai kas 2- 3 savaitės. Dažnai perrinkinėjami jie prasčiau laikosi. Išimami tik pradėję pūti arba vysti. Ypač tokius obuolius patogu išimti iš mažų dėžių.
Medelyno asortimentas
Sodink Sodą